Dorośli zwykle myślą, że na samodzielność dziecka przyjdzie czas. Bardzo często to rodzice boją się, że im szybciej pociecha dorośnie, tym szybciej przestanie prosić o pomoc. A jako rodzic doskonale wiem, że "my" lubimy czuć się potrzebni. Tempo codziennego życia sprawia, że nie mamy nieraz czasu na naukę zapinania guzików, wiązania butów czy zakładania piłkarskiego stroju. Dogodniejszym, bezpieczniejszym, a przede wszystkim szybszym rozwiązaniem jest wyręczanie dzieci. W wielu sytuacjach warto po prostu trochę pomóc, a przy okazji porozmawiać o zachowaniu ostrożności przy danej czynności. Za każdą próbę samodzielności dziecka, chwalmy je, bo to jest właśnie dowód jego odwagi i nieraz przełamania stresu. Dajmy dzieciom popełniać błędy. W końcu to pomyłki uczą najwięcej. Gdy tylko dziecko opanuje jakąś czynność, zachęcajmy je do doskonalenia tej umiejętności.
Samodzielność w sporcie może zaczynać się od wyboru uprawianej dyscypliny. Pamiętajmy, że samodzielność to dawanie wyboru. Pozwólmy dzieciom podejmować decyzje i wyciągać wnioski z ich konsekwencji. Tak właśnie rodzi się w dziecku dojrzałość. Zaczynajmy od prostych pytań "Co będzie Ci potrzebne na treningu? Co trzeba spakować do torby?". W późniejszym czasie umiejętność podejmowania decyzji zaowocuje, na dalszych etapach rozwoju sportowego np. podczas treningu , meczu lub przy wyborze kolejnego klubu. Dzieci mogące decydować, czują się ważne, a w dorosłym życiu lepiej sobie radzą.
Dobrą okazją do rozwijania samodzielności dzieci są ferie czy wakacje, a w szczególności obozy i półkolonie. Dziecko ma przestrzeń, w której może sprawdzać swoje możliwości i mierzyć się z różnymi wyzwaniami. Jeśli sobie z czymś nie poradzi, może poprosić o pomoc opiekuna albo kolegę, ale nikt pierwszy nie rzuci się z pomocą (jak rodzic). Nikt nie będzie wyprzedzał jego własnych prób.
Wspierajmy, nie wyręczajmy, a za kilka lat spojrzymy na nich z wielką dumą i poczuciem spełnienia rodzicielskiego obowiązku.
Mama na Trybunach
*Rodzicu, rozwijaj samodzielność:
pozwól dziecku na popełnianie błędów,
stwarzaj dziecku sytuacje wyboru,
wyjaśniaj konsekwencje ich decyzji,
pokazuj profesjonalizm w zachowaniu i postawie idoli młodych piłkarzy,
stopniuj rozwijanie kolejnych umiejętności fizycznych i psychologicznych,
wzmacniaj za dokonywane zmiany w zachowaniu,
ucz obserwacji i buduj świadomość dziecka.
*(Nawigator psychologiczny rodzica PZPN)
Comments